Idealny prezent pod choinkę

Charytatywny kalendarz „I… TAKI świat jest piękny” zrealizowany przez znaną dziennikarkę i prezenterkę TVN Omenę Mensah będzie idealnym prezentem pod choinkę. To eleganckie wydawnictwo, w którym udział wzięły znane i lubiane gwiazdy: Justyna Steczkowska, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Bujakiewicz oraz Omenaa Mensah. Dochód ze sprzedaży kalendarza przeznaczony jest na budowę szkoły dla dzieci ulicy w Ghanie.
Pomysłodawczynią akcji „I… taki świat jest piękny” jest Omenaa Mensah, która w ramach swojej fundacji Omenaa Foundation pomaga najbiedniejszym dzieciom w Afryce w zdobyciu ich wymarzonego wykształcenia. W projekcie udział wzięły piękne i wykształcone kobiety: Katarzyna Bujakiewicz, Weronika Książkiewicz, Justyna Steczkowska, a także inicjatorka – Omenaa Mensah. W ramach akcji powstał niepowtarzalny kalendarz, do którego zdjęcia przygotował znakomity fotograf Marcin Suder, który jak nikt inny potrafi oddać ducha i klimat Afryki. Gwiazdy na sesji zorganizowanej w Maroko wystąpiły w sukniach inspirowanych kontynentem afrykańskim specjalnie na tę okazję przygotowanych przez czołowych polskich projektantów. W akcję zaangażowali się Natasha Pavluchenko, projektantki Just Paul, duet Paprocki&Brzozowski, Tomasz Olejniczak, a także Łukasz Jemioł. Ich kreacje z kalendarza zostały zlicytowane w trakcie jego premiery, na której zebrano 108 tys. zł na szkołę.
Afryka to kontynent olbrzymich kontrastów, gdzie dostęp do szkolnictwa mają tylko te dzieci, których rodziców na to stać. Pozostali mogą jedynie marzyć o nauce w szkole. A tylko dzięki wykształceniu dzieci te mają szansę całkowicie zmienić swoje życie. Zdobycie zawodu to dla nich możliwość usamodzielnienia się, a tym samym wyrwania z kręgu permanentnej biedy.
Budowa szkoły w Temie to projekt realizowany przez Omenaa Foundation. Jej założycielka Omenaa Mensah (pół Polska, pół Ghanka) zdecydowała o jego uruchomieniu, gdy blisko dwa lata temu po raz pierwszy odwiedziła Ghanę, rodzinny kraj swojego ojca. W trakcie podróży trafiła do ośrodka Salezjanów Don Bosco, w którym przebywają dzieci ulicy. Zanim trafiły one do ośrodka, były wykorzystywane i zmuszane do ciężkiej pracy, często ponad ich siły. Zdarzały się też przypadki, że dzieci te sprzedawane były przez ich rodziny na plantacje do pracy za krowę lub kilkadziesiąt dolarów, po to, żeby rodzice mogli wyżywić resztę wielodzietnej rodziny. Właśnie takie, dotknięte ciężkim losem dzieci Omenaa spotkała w ośrodku Salezjanów w Temie. Pomimo ich smutnych historii, dzieci te są wesołe i pełne nadziei. W rozmowach o marzeniach nie wspominają o komputerze, tablecie, czy komórce. One po prostu chcą się uczyć. Omenaa Mensah poruszona ich losem postanowiła, że wybuduje dla nich szkołę. Dlatego od ponad roku intensywnie szuka sposobów sfinansowania tej inwestycji. Potrzebny jest milion złotych, ale już sporo udało się osiągnąć. Omenaa ma ziemię pod szkołę, którą przekazała fundacji Miss Ghany. Ma gotowy projekt budynku szkoły i około 20 proc. budżetu na jego realizację. Akcja „I… TAKI świat jest piękny”, w ramach której powstał kalendarz oraz zorganizowano aukcję charytatywną, w całości zasili konto budowy szkoły w Temie w Ghanie.

Kalendarz „I… TAKI świat jest piękny” w cenie 39,90 zł można kupić w sklepach sieci Bartek, Wojas, na platformie Mustache.pl, a także na Body Chief. Oprócz tego dostępny jest na stronach www.pomagam.omenaa.pl i www.omenaa.pl, gdzie kupujący mogą też wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest egzotyczna wycieczka do Afryki. Wystarczy kupić kalendarz oraz zaproponować nazwę dla szkoły, którą Omenaa chce wybudować dla dzieci ulicy w Ghanie. Fundatorem nagrody w konkursie jest firma ITAKA, główny partner akcji „I… TAKI świat jest piękny”. Konkurs potrwa do 23 grudnia. O wyborze najlepszej nazwy zdecyduje jury z udziałem Omeny Mensah, Doroty Wellman, Justyny Steczkowskiej oraz Ojca Piotra z ośrodka Don Bosco w Ghanie.
Głównym partnerem projektu była ITAKA. Oprócz tego w akcję zaangażowały się także marki: INGLOT, 3i, Lewanowicz, Termo Organika, Body Chief, BALTAZAR, RITF, Muzeum Pałacu w Wilanowie, dzielnica Wilanów, Bartek, Wojas, fundacja HATIMA oraz INPOST, który bezpłatnie dostarcza kalendarze kupowane w internecie.