Wystawa fotografii Tomasza Tomaszewskiego

W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie trwa wystawa fotografii Tomasz Tomaszewskiego z albumu „To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara”, który ukazał się nakładem Burda Książki. Tomasz Tomaszewski i autor tekstów do albumu Grzegorz Kapla pracowali nad projektem 2 lata, podczas których wielokrotnie odwiedzali Bukowinę Tatrzańską stając się częścią tamtejszej społeczności. W efekcie powstał niezwykły album, który jest hołdem oddany polskim góralom – ludziom, którzy wyznają proste wartości, takie jak wiara, rodzina, pasja. Bo dla nich liczy się to, co trwałe. Wystawa potrwa do 14 lutego 2016 r.

O albumie:
„Powiada się, że tym, czego poszukujemy, jest sens życia. Otóż nie sądzę, żebyśmy szukali właśnie tego. Myślę, że tym, o co nam chodzi, jest doświadczenie życia jako takiego, tak by nasze realne przeżycia na płaszczyźnie czysto fizycznej wywoływały rezonans w głębi naszej najbardziej wewnętrznej istoty i rzeczywistości., byśmy naprawdę doznali upojenia faktem życia.” /Joseph Campbell (Potęga mitu, przekł. Ireneusz Kania)/

„Zawarta w powyższym cytacie myśl nieustannie towarzyszyła nam podczas pracy nad książką i uważam, że była to niezwykle szczęśliwa okoliczność. Okazało się, iż Grzegorz Kapla, mój partner w tym przedsięwzięciu, a jednocześnie autor tekstu, ma podobny stosunek do ludzi oraz życia, uważając, że samo w sobie jest ono czymś nadzwyczajnym. Obydwu nas fascynowało zjawisko góralszczyzny, lecz aby je przedstawić głębiej, należało poświęcić dwa lata pracy. Wybraliśmy Bukowinę Tatrzańska, która reprezentuje większość tego, co według nas jest ważne i kojarzy się ze słowem GÓRALSZCZYZNA.
Pragnęliśmy, by opisując oraz fotografując właśnie to szczególnie piękne miejsce, przenieść wszystko w przestrzeń ogólną, symboliczną, odnoszącą się do całego Podhala. Szukaliśmy więc zjawisk i momentów, które można potraktować jako coś więcej aniżeli obiekt. Staraliśmy się raczej uczynić z nich temat, wyłowić ich atrakcyjną osobliwość, aby na końcu zamienić całość w symboliczny obraz. Podczas jednej z wielu rozmów Góral, zapytany o to, dlaczego tak dużo opowiada nam o tradycji i wierze, odpowiedział prostymi słowami: „Mówię o tym, bo lubię to, co trwałe”. W ten sposób powstał tytuł książki, którą prezentujemy z nadzieją, że chociaż w małym jej fragmencie odnajdą Państwo udaną ilustrację tego, co stanowi nasze dobro wspólne, nasze narodowe dziedzictwo.” /Tomasz Tomaszewski/

„To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara” to niezwykła pozycja. Dzięki wsparciu Mecenasów wśród których znaleźli się: Fundacja Bukovina, BUKOVINA Hotel Terma Spa****, Sony Polska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS do naszych rąk mógł trafić ten pięknie wydany i poruszający album.