Ekologia w logistyce – projekt CITYLOGIN

Dynamiczny rozwój megalopolis i przymus dostosowania ich funkcjonowania w przestrzeni publicznej coraz częściej skłaniają do wprowadzania ograniczeń, które mogłyby niwelować negatywne skutki generowania przez samochody transportowe zanieczyszczeń w ścisłych centrach miast. Wyzwania, jakie są przed nimi stawiane to przede wszystkim pogodzenie rozwoju gospodarczego i związanych z nim rosnących potrzeb komunikacyjnych z poprawą jakości życia mieszkańców, ochroną środowiska i przeciwdziałaniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Odpowiedzią na rosnące, proekologiczne potrzeby wielkich miast jest projekt CITYLOGIN, zainicjowany przez firmę FM Logistic w historycznym centrum Rzymu.   

Ukłon w stronę ekologii

Szacuje się, że transport w miastach generuje 31% emisji szkodliwych dla środowiska, z czego nawet 7% mogą stanowić zanieczyszczenia, generowane przez środki transportu zbiorowego. FM Logistic od wielu lat angażuje się w projekty i działania na rzecz ochrony środowiska. W myśl polityki zrównoważonego rozwoju wspiera w ten sposób inicjatywy, które są elementem strategii, uskutecznianej niemal w każdym kraju, w którym firma prowadzi swoją działalność. Projekt CITYLOGIN jest jednym z przykładów takiej aktywności – FM Logistic inwestuje w zakup samochodów z napędem hybrydowym i elektrycznym. System tej nowoczesnej, proekologicznej floty możliwy jest dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, dzięki któremu zarządza się całym łańcuchem dostaw i kontroluje w ten sposób pojazdy w czasie rzeczywistym.

Pierwszy krok

Prace nad stworzeniem innowacyjnego, optymalnego rozwiązania trwały od 2014 roku. W 2015 roku FM Logistic przy współpracy z włoskim przewoźnikiem Mag-Di wdrożyło CITYLOGIN w życie. Pierwszy, pilotażowy etap zakładał dostawy do ścisłego, historycznego centrum Rzymu. Dziś pojazdy o maksymalnej pojemności 20m3 regularnie realizują dostawy do 5 000 punktów sprzedaży na terenie stolicy Włoch. Dzięki nim zużycie energii spadło o około 20% przy jednoczesnym, znacznym obniżeniu emisji CO2 do atmosfery.

Po Rzymie kolejne miasta

Sukces pilotażowej wersji CITYLOGIN ułatwił Zarządowi FM Logistic podjęcie decyzji o wdrożeniu projektu w innych europejskich miastach: Paryżu, Madrycie, Mediolanie, Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Moskwie. Do końca 2019 roku rozwiązanie ma być również dostępne dla klientów w Lizbonie, Londynie i Amsterdamie.

W FM Logistic ważnym obszarem są inwestycje w innowacje. Nieustannie dbamy o to, by w miarę dostępnych na rynku możliwości, wdrażać optymalizacje usprawniające łańcuchy dostaw. CITYLOGIN to nasza nowa inicjatywa, która dodatkowo pozwala wszystkim uczestnikom rynku wywierać pozytywny wpływ na środowisko – mówi Maciej Lisicki, Dyrektor ds. Innowacji w transporcie, odpowiedzialny za projekt w strukturach FM Logistic.