Jesteś ważna – dbaj o siebie

To nie próżność – to mądrość
CIAŁOTERAPIA – zdrowe ciało to Twój największy kapitał

Co najmniej 90 % młodych Polek narzeka na swój wygląd, a jedynie 5% ankietowanych czuje się dobrze nago i w pełni akceptuje swoje ciało – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie WHO. Powód? Niskie poczucie własnej wartości, „pielęgnowane” od pokoleń. Nie mogąc pogodzić się z niedoskonałościami lub stopniowo z upływem czasu, polskie kobiety starają się ze wszystkich sił upiększyć i zatrzymać czas. Zdrowe odżywianie, treningi na siłowni, wizyty u kosmetyczki… Jednocześnie zapominają o profilaktyce zdrowotnej zwłaszcza tych części ciała, które najmniej lubią, bądź których się wręcz wstydzą – a mowa tu o brzuchu i miednicy. Czas to zmienić – apeluje dr Katarzyna Jasiewicz i rozpoczyna przygodę z „Ciałoterapią”.

Dlaczego jedna kobieta lubi swoje ciało, a druga nie? Przychodząc na świat, nie wiesz nawet, czym ono jest. Akceptacji ciała i troski o nie uczysz się od najmłodszych lat. Pierwszym nauczycielem jest matka. Potem inne kobiety, a dopiero po nich mężczyźni. Jest nim też „Ciałoterapia”, książka o sposobach na to, jak zachować ciało w zdrowiu, wydana nakładem EDIPRESSE KSIĄŻKI.
Dr Katarzyna Jasiewicz to lekarz medycyny estetycznej z wieloletnim doświadczeniem. Na przestrzeni blisko 20 lat kariery zawodowej, dzięki zabiegom medycyny estetycznej, pomogła dziesiątkom tysięcy kobiet poczuć się lepiej we własnej skórze. Wsłuchiwała się w głos tysięcy kobiet, matek i córek, które często zapominały o dbaniu o własne ciało. Jego zdrowie jest najcenniejszym co posiadamy. Czy nie lepiej cenić je, akceptować i troszczyć się o nie, jak o skarb. Trening do troski o siebie najlepiej zacząć od najmłodszych lat. Jak postępować, żeby codziennie wpierać własne ciało i nie robić mu krzywdy? Dr Katarzyna Jasiewicz znalazła odpowiedzi na te pytania. W książce CIAŁOTERAPIA zaprasza do świata intymności, zmienia nawyki i uczy wyrozumiałości w stosunku do siebie.
W pierwszej części Ciałoterapii miednica zostaje poddana analizie anatomicznej. Autorka przeprowadza czytelniczki przez wszystkie etapy metamorfozy miednicy w kontekście dojrzewania – od pokwitania, poprzez dojrzewanie, aż po menopauzę. Znajdziemy tu przydatne porady na temat higieny i profilaktyki – m.in. praktyczne ćwiczenia (można je wykonać swobodnie w zaciszu domowym), a także sposoby na wzmocnienie mięśni dna miednicy. Dr Jasiewicz nie boi się trudnych tematów – porusza między innymi wstydliwą dla wielu kobiet kwestię wysiłkowego nietrzymania moczu. Wbrew pozorom nie jest to tylko i wyłącznie problem występujący u seniorów. Główną przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest przedstawiona na ilustracji niesprawność mięśni dna miednicy, wynikająca najczęściej z ich wiotkości, która zakłóca świadome zamykanie lub zwężanie światła cewki moczowej.
„Czy wiesz, że liczba pieluch sprzedawanych dla dorosłych jest znacznie większa od sprzedawanych dla niemowląt? Że 40% kobiet i 11% mężczyzn doświadczy w ciągu swojego życia nietrzymania moczu? Że w wieku 30–40 lat cierpi na nie co dziesiąta kobieta, a w wieku 50–70 lat – co trzecia z nas? Stosując profilaktykę mięśni dna miednicy, możesz ograniczyć ryzyko wysiłkowego nietrzymania moczu.” – fragment książki Ciałoterapia dr Katarzyna Jasiewicz.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka ok. 10% populacji (w Polsce jest to ok. 5 mln osób), a należy zwrócić uwagę, że jest to problem nie tylko fizyczny, ale i psychiczny. W książce autorka przekonuje, że na tą dolegliwość zapracowujemy sobie niemalże każdego dnia tylko dlatego, bo nie znamy swojego ciała i postępujemy wbrew niemu. „Możesz być wysportowana i zdrowa, a skacząc na trampolinie lub niewłaściwie uprawiając bieganie, zaczniesz mieć problemy. Jeżeli cierpisz na zaparcia, również narażasz mięśnie dna miednicy na osłabianie. Nie łączysz kataru siennego czy astmy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, ale to właśnie w tych chorobach przy kaszlu i kichaniu działa tłocznia brzuszna.” – przekonuje autorka.
Dlatego w książce czytelniczki znajdą wiele cennych wskazówek na temat tego co warto zmienić w swoim codziennym postępowaniu, aby na długo zachować ciało w pełnym zdrowiu.
Drugą część Ciałoterapii dr Jasiewicz poświęca brzuchowi. Analogicznie – i tu omówione są najczęstsze kwestie związane z mięśniami brzucha (jak je ćwiczyć, jak prawidłowo oddychać, kiedy udać się do lekarza, gdy ból brzucha nie ustaje itd.). Również ta część książki porusza jedną z najważniejszych, typowo kobiecych kwestii, czyli ciążę, poród i połóg. Znajdziemy tu wiele cennych rad, w jaki sposób przygotować brzuch do ciąży, ale także wskazówki na temat radzenia sobie (zarówno psychicznie, jak i fizycznie) z rozstępami, blizną po cesarskim cięciu oraz rozstępem mięśni prostych brzucha.
„Ciało nie musi być idealne, aby je lubić. Ale jest lepiej, gdy nie boli i nie sprawia Ci kłopotów. Dbaj o nie, bo nie wymienisz go na nowe, gdy zachoruje. Warto wiedzieć, że możesz poprawiać jego wygląd, ale pamiętaj, że nie musisz.” – podkreśla autorka.

Ciałoterapia to swoiste kompendium wiedzy na bliskie każdej kobiecie tematy związane ze sferą intymną i nie tylko. Książka jest praktycznym poradnikiem, poświęconym promocji zdrowia, jego profilaktyce i trosce o siebie. Możemy być pewne, że sposób, w jaki będziemy dbać o nasze zdrowie już we wczesnym etapie dojrzewania, zaprocentuje w przyszłości. Ciałoterapia to przede wszystkim książka o tym, jak odpowiednio wcześnie reagować na zmiany zachodzące w organizmie. Skutki wielu takich zmian można z powodzeniem opóźnić, dlatego tak ważne jest, by uważnie obserwować swoje ciało i nie zapominać o tym, że zdrowie ma się tylko jedno.

O autorce:
dr Katarzyna Jasiewicz – lekarz medycyny estetycznej; specjalizuje się w zastosowaniu laserów w medycynie od 1995 roku zarówno w zakresie świadczenia usług laseroterapii, jak i szkoleń lekarzy. Od 1999 roku prowadzi Consensus med oraz wykonuje pełen zakres zabiegów medycyny estetycznej i laseroterapii. Posiada blisko 20 lat doświadczenia zawodowego; ukończyła 3 kierunki studiów podyplomowych dla lekarzy, w tym Kosmetologię. Pomysłodawczyni kampanii METAMORFOZY Matki i Córki – Historia Piękna – ambasadorką kampanii została Grażyna Wolszczak, a także kampanii edukacyjnej CIAŁOTERAPIA JESTEŚ WAŻNA DBAJ O SIEBIE, której celem jest zachęcenie kobiet dla akceptacji oraz poświęceniu większej troski o własne ciało. Założycielka bloga www.metamorfozy.com