BLACK by Tomasz Tomkowiak

Od 26 kwietnia do końca czerwca br. Młyńska12 w Poznaniu zaprasza na wystawę Tomasza Tomkowiaka zatytułowaną BLACK. Prezentowane przez artystę fotografie to nie tylko fascynująca podróż po zakamarkach estetycznej natury kobiety, ale także wyrafinowana lekcja tolerancji. Partnerem wystawy została fundacja Omenaa Foundation.

Tomek Tomkowiak z wykształcenia jest filozofem, z zamiłowania podróżnikiem, lecz jego największą pasją jest fotografia. Specjalizuje się w sesjach komercyjnych, głównie czarno-białych, projektach autorskich, a także w zdjęciach typu glamour, beauty, fashion i nude. Publikuje w magazynach modowych, podróżniczych i life-stylowych, m.in. w: VIVA, COSMOPOLITAN, ELLE, HARPER`S BAZAAR, PODRÓŻE, POZNAJ ŚWIAT, TRAVELER, NATIONAL GEOGRAPHIC, KONTYNENTY, LAIF, DIGITAL PHOTOGRAPHER, DIGITAL CAMERA. Na stałe współpracuje z amerykańskimi magazynami, w tym: FSHN, dla którego realizował sesję zdjęciową w Nowym Jorku, VOLO Magazine i VOLOGLAM. Jest laureatem międzynarodowych konkursów PX3 Prix de la Photographie Paris i International Photo Awards. W swoich fotograficznych podróżach najczęściej odwiedza Afrykę. Wielokrotnie wraca na Zanzibar, który stał się jego drugim domem. W 2011r. Tomek Tomkowiak wydał pierwszy w Polsce fotograficzny album o Zanzibarze.

Na wystawie BLACK można zobaczyć prace wyłącznie czarno-białe, wyłącznie czarnych dziewcząt, które fotograf napotkał na swojej drodze. Jest tu więc kilka ujęć z Amsterdamu, gdzie bohaterką jest Nirmala (Sri Lanca) z San Francisco czy z Zanzibaru. Wszystkie zdjęcia powstały „przez przypadek”, bez budżetu, nie uczestniczyli w nich wizażyści, fryzjerzy, czy projektanci mody…

Chciałem realizować „fotografię” bez ozdobników, udowodnić sobie, że nie potrzebuję wyrafinowanych form z innych dziedzin sztuki, by zdjęcia miały przekaz i sens, by były odpowiedzią na moje zapotrzebowanie piękna. Chciałem, by wyjątkowość tych dziewcząt była autonomiczna, naturalna, niezależna od niczego więcej jak tylko fotograficzny moment. – Tomek Tomkowiak

Partnerem wystawy została fundacja OMENAA FOUNDATION założona i prowadzona przez Omenę Mensah, dziennikarkę i prezenterkę telewizyjną, która z racji swojej egzotycznej urody w swoim życiu miewała różne doświadczenia związane z dyskryminacją. Dlatego w swojej działalności promuje TOLERANCJĘ oraz postawy akceptujące i szanujące innych ludzi, bez względu na ich narodowość, wygląd, wyznanie, wiek czy orientację seksualną.