Walentynki w każdym wieku czyli zakochani scyfrowani 50+

Chęć na miłość nie mija wraz z wiekiem, a randki wśród osób po 50-tce stają się coraz bardziej popularne. Jak wynika z Raportu „Pasje bez metryki” przygotowanego na zlecenie UPC Polska, ciekawego towarzystwa, nowych przyjaciół czy nawet drugiej połówki dojrzali Polacy szukają z powodzeniem już nie tylko na przyjęciu u znajomych czy podczas wyjazdu nad morze, ale także w sieci. Trend ten jest coraz bardziej widoczny o czym świadczyć mogą także powszechnie powstające portale randkowe stworzone specjalnie dla tej grupy wiekowej.

Kim są dojrzali single w sieci?

W Polsce singlami są głównie osoby w dojrzałym wieku (średni wiek to 54 lata), większość z nich to kobiety*. 42% żyjących samotnie to osoby powyżej 60, roku życia, tzw. single wdowcy i wdowy, którzy stracili partnera. To oni właśnie będą coraz częściej poszukiwać partnera lub partnerki online.Poszukiwanie nowych znajomości, podtrzymywanie obecnych kontaktów, a także flirtowanie czy szukanie miłości – to aktywności, od których nie stronią seniorzy- możemy wyczytać z raportu „Pasje bez metryki” zrealizowanego dla UPC Polska. Prawie 40% badanych deklaruje, że mając nieograniczony dostęp do nowych technologii – chętnie poszukałoby w ten sposób nowych znajomych, ale także częściej kontaktowałoby się z obecnymi przez portale społecznościowe typu Facebook czy NK. Mężczyźni są pod tym względem bardziej otwarci niż kobiety, jest to także bardziej atrakcyjne dla mieszkańców wsi niż osób z dużych i największych miast, gdzie zapewne łatwiej o kontakt z innymi ludźmi. 13% mężczyzn rozważa (wśród kobiet ten odsetek jest dwukrotnie niższy) również możliwość flirtu i poszukiwania sympatii w Internecie. Chętniejsi są do tego mężczyźni po 60 roku życia niż młodsi. Nie jest to może na pierwszy rzut oka wysoki odsetek, ale pamiętajmy, że ponad 80% osób w przedziale wiekowym 50-65 pozostaje w związkach.

Portale randkowe już nie temat tabu

Na jednym z portali – razem50plus.pl – zarejestrowanych jest prawie 20 tysięcy aktywnych seniorów, a na Sympatia.pl kilkukrotnie więcej. Będzie ich coraz więcej, podobnie jak w innych krajach. We Francji na najpopularniejszym portalu Meetic zarejestrowało się już prawie milion seniorów. Do randek online przyznaje się coraz więcej seniorów celebrytów, choćby Martha Stewart, która zarejestrowała na się na Match.com i po otrzymaniu ponad tysiąca propozycji zdecydowała się na dwie randki ze Stanem i Larrym. Romantycznych historii scyfrowanych seniorów jest sporo. Seniorzy chętnie się nimi dzielą. Przytoczmy tylko kilka przykładów z sympatia.pl. Ślub emerytów Marii (58) i Witka (63), którzy poznali się na tym portalu, odbył się po trzech miesiącach znajomości. Bożena i Alfred poznali się po śmierci męża Bożeny, z którym spędziła 44 lata. Do zapisania się na sympatia.pl namówiły ją córki. Z Alfredem poznali się 14 lutego 2007 roku, już 21 lutego 2009 się pobrali. W liście do redaktorów portalu napisali: „kochamy się jak małolaty”. Ola (53) i Ryszard (56) poznali się w sieci w 2005, długo pisali maile aż w końcu wybrali się na randkę do opery w Bytomiu. Pobrali się pięć lat temu i do dziś cieszą się szczęściem małżeńskim.

Wygląda na to, że stereotypowe poglądy na temat miłości w starszym wieku można uznać za archaiczne. Nowe technologie jako coraz bardziej dostępne także dla osób dojrzałych, powodują że znalezienie drugiej połówki jest możliwe na każdym etapie życia.

Raport „Pasje bez metryki” został przygotowany na zamówienie UPC Polska przez firmę Corporate Profiles Consulting IV kwartał 2013 r.

* TNS Pentor dla Sympatia.pl 2012 rok

** Badanie producenta bielizny Playtex 2012 rok