Nagrody Bizneswoman Roku rozdane!

W czwartek 1 marca, w budynku Santor w Warszawie odbyła się Gala wręczenia nagród w IX edycji konkursu Bizneswoman Roku. Statuetki i wyróżnienia zostały wręczone w dziewięciu kategoriach: Liderka w Korporacji, Moja Firma, Start-up Roku, Pomysł na Biznes, Kobieta w Nowych Technologiach, Nauka i Biznes oraz Male Champion of Change, w której po raz pierwszy nagrodzeni zostali mężczyźni działający na rzecz różnorodności i wspierania kobiet. W głosowaniu internautów wyłoniono Influencerkę Roku. Przyznano także nagrodę Grand Prix Kobieta Sztuki.
Konkurs z roku na rok zyskuje na popularności, o czym może świadczyć rekordowa liczba zgłoszeń w tym roku wpłynęło ich ponad 260! Kilkudziesięciu ekspertów i jurorów po wnikliwej analizie zgłoszeń w poszczególnych kategoriach wyłoniło laureatki w poszczególnych kategoriach.
– Ogromnie gratuluję wszystkim finalistkom, laureatkom i laureatom. Jestem ogromnie szczęśliwa i dumna, że co roku w tym konkursie możemy pokazać tak niezwykłe kobiety, które tak wiele już osiągnęły, a przecież kolejne, wielkie sukcesy na pewno jeszcze przed nimi. Za rok X, jubileuszowa edycja konkursu. Zgłoszenia będziemy przyjmować od września. Już dziś zapraszamy wszystkie przedsiębiorcze kobiety do dzielenia się historiami swoich firm i biznesowych sukcesów – podsumowała Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i pomysłodawczyni konkursu.
Liderka w korporacji
Nagrodę w kategorii Liderka w Korporacji zdobyła Barbara Sobala, Wiceprezes Zarządu Citi Handlowy.
Jest specjalistką o międzynarodowym uznaniu. Konsekwentnie buduje doświadczenie w trudnym i ważnym obszarze zarządzania ryzykiem w bankowości. Jest pierwszą europejką, która wzięła udział w globalnym programie Citi Woman in Risk. Aktywnie wspiera kobiety. Swój zespół uczy, by rozwagę potrzebną do zarządzania ryzykiem umiejętnie łączyli z odwagą, która jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu w biznesie.
MALE CHAMPION OF CHANGE

Finaliści w kategorii Male Champion of Change mają na swoim koncie wybitne zasługi w zakresie budowania różnorodności oraz wspierania kobiet. Reprezentując różne sektory – bankowość, administrację, usługi dla biznesu, tworzą strategie i wprowadzają konkretne rozwiązania, dzięki którym zwiększa się udział kobiet na kluczowych stanowiskach oraz niwelowana jest luka płacowa. Ze względu na wielkość ich dokonań i wagę zmian, które inspirują. Jury zdecydowało o przyznaniu trzech równorzędnych nagród dla: Roberta Biedronia, Sławomira S. Sikory, i Sebastiana Drzewieckiego.

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką przyznała także nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz kobiet, którą otrzymał Przemysław Gdański, Prezes BGŻ BNP Paribas.
Moja Firma
Wyróżnienie w kategorii Moja Firma otrzymuje Dominika Kozarzewska, prezes zarządu Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”.
Wykorzystując kapitał społeczny zintegrowała dotychczas konkurujące ze sobą podmioty, co zaowocowało dobrze prosperującym biznesem oraz utworzeniem Polish Berry Cooperative – pierwszego w Polsce podmiotu zrzeszającego polskie grupy producentów borówki. Firma, którą zarządza eksportuje owoce do ponad 25 krajów na 4 kontynentach – od Unii Europejskiej aż po Azję Południowo-Wschodnią.
Nagrodę główną w kategorii Moja Firma otrzymuje Katarzyna Kolmetz, firma POLIPACK.
Poradziła sobie na konkurencyjnym i niskomarżowym rynku, budując silną firmę i stabilne zatrudnienie w regionie. Pracuje z największymi podmiotami z branży kosmetycznej, spożywczej i farmaceutycznej. Cały czas stawia na rozwój – inwestuje w technologie przyjazne środowisku wybudowała nowoczesną fabrykę opakowań. Sama o sobie mówi, że stworzyła firmę swoich marzeń.
Start-up Roku
Nagrodę główną w tej kategorii decyzją Jury otrzymała: Sara Koślińska, Limitless.
Jej sukces pokazuje, że innowacyjność nie zna dziś granic, a kobiety coraz częściej budują biznesy globalne. I coraz lepiej radzą sobie w branżach zdominowanych przez mężczyzn – IT i finansach. W niecały rok start-up, który był tylko pomysłem zmieniła w firmę, która zdobywa prestiżowe nagrody i kolejnych klientów na całym świecie.
Pomysł na Biznes
Nagrodę w kategorii Pomysł na Biznes odebrała Joanna Uszok, założycielka „PETSI the dog’s out fun”.
Działa lokalnie, ale może być inspiracją dla kobiet w całej Polsce. Pokazuje bowiem, jak prosty z pozoru pomysł przełożyć na nowoczesny biznes – oparty na pasji, zbudowany na solidnym rozpoznaniu rynku i potrzeb wymagającego klienta. Wszyscy zapracowani właściciele psów ucieszą się, że planuje rozwój biznesu w kolejnych miastach.
Kobieta w Nowych Technologiach
Wyróżnienie w kategorii Kobieta w Nowych Technologiach przyznano Pauli Januszkiewicz, założycielce i prezes CQURE.
Jest międzynarodową ekspertką. Tworzy rozwiązania, z których korzystają korporacje, organizacje pozarządowe i firmy z sektora MSP. Jej firma, opracowała do tej pory ponad 200 narzędzi wykorzystywanych do badania zabezpieczeń i przeprowadzania testów penetracyjnych. Dzięki niej możemy czuć się cyberbezpiecznie.
Nagrodę główną w kategorii Kobieta w Nowych Technologiach jury konkursowe przyznało Annie Wójcickiej, współzałożycielce i prezes Warsaw Genomics.
Dzięki rozwiązaniu, które współtworzy możliwe jest szybkie i bardziej skuteczne diagnozowanie wielu chorób, w tym nowotworów. Innowacyjne algorytmy, które opracowała z zespołem w ramach projektu BadamyGeny.pl pozwalają wykonać badanie za cenę nawet kilkunastokrotnie niższą niż dotychczas, zwiększając jego dostępność i popularyzując profilaktykę. Badanie wykonało do tej pory 7500 pacjentów, a kolejnych 20 tys. zarejestrowało się do badania.
Nauka i Biznes
Jury konkursowe przyznało dwa wyróżnienia i jedną nagrodę główną. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały: IGA WASIAK, pomysłodawczyni metody otrzymywania nanocząsteczek polisacharydowych do podawania leków przeciwnowotworowych, oraz BOŻENA TYLISZCZAK I AGNIESZKA SOBCZAK-KUPIEC – naukowczynie z Politechniki Krakowskiej i ekspertki od biomateriałów i nanotechnologii.
Działając w trudnym obszarze nauki i biznesu opracowują technologie kluczowe w obszarach medycyny i farmacji oraz innowacyjne metody leczenia, które mają szansę zrewolucjonizować walkę z chorobami nowotworowymi.
Nagrodę główną w kategorii Nauka i Biznes przyznano prof. Maria Siemionow.
Naukowczyni działająca w zakresie chirurgii rekonstrukcyjnej o międzynarodowej renomie. Bada i wprowadza innowacyjne terapie wspomagające transplantację narządów. Poprzez nowatorskie zastosowanie komórek chimerycznych opracowuje metodę leczenia dystrofii mięśniowej Duchenne’a – nieuleczalnej do tej pory choroby genetycznej. Dzięki stworzeniu start-upu Dystrogen Therapeutics będzie rozwijać tę unikalną terapię w Polsce.
Influencerka Roku
Influencerką Roku w konkursie Bizneswoman Roku 2017 została Anna Lewandowska.

Inspiruje kobiety do zmiany stylu życia i większego dbania o siebie. Na swoim blogu i w mediach społecznościowych, które śledzi ponad 3 miliony osób, radzi jak zmotywować się do wysiłku, pokonać wyzwania, zbudować pewność siebie. Pokazuje, że każda z nas może być mistrzynią. W głosowaniu internetowym na portalu Sukces Pisany Szminką zdobyła 35% wszystkich głosów internautów, wyprzedzając pozostałe finalistki.

Nagrodę Grand Prix Kobieta Sztuki otrzymała Katarzyna Kozyra. „Grand Prix otrzymuje artystka, która tworzy od przeszło już 25 lat. Zaczynała w latach 90., kiedy dopiero tworzyły się reguły współczesnego języka sztuki krytycznej – ona była współautorką tych reguł. Udowodniła, że sztuka może stać w kontrze do zasad tworzonych przez społeczeństwo. Że to dzięki artystkom i artystom mamy szansę zobaczyć świat bez przyjmowania powszechnego, interesownego puntu widzenia. Że to artyści stwarzają możliwość wyjścia poza rzeczywistość stworzoną przez systemy i formacje społeczne” – uzasadniały w laudacji Marta Czyż, Beata Gessel, Natalia Sielewicz i przewodnicząca jury specjalnego, dr Ewa Łabno-Falęcka.

Ogólnopolski Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku od 9 lat nagradza przedsiębiorcze Polki. Otwiera przed nimi możliwości rozwoju, pozyskania partnerów biznesowych oraz inwestorów. Nagłaśnia ich sukcesy na skalę ogólnopolską i tworzy sieć kobiecego networkingu. Wszystko po to, aby przyczynić się do wzmocnienia roli kobiet w życiu gospodarczym Polski.

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką jest największą społecznością kobiet przedsiębiorczych w Polsce. Jej misją jest kompleksowe wspieranie kobiet, dostarczanie im fachowej wiedzy niezbędnej do rozwoju osobistego i zawodowego oraz motywowanie ich do podejmowania odważnych działań. Współzałożycielkami fundacji są: Olga Kozierowska oraz Olga Zarachowicz. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.sukcespisanyszminka.pl oraz www.sukcestoja.pl

Organizator: Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką
Partner strategiczny: Mastercard
Partnerzy kategorii: Coca-Cola Poland Services, DPD Polska, IGT Poland, Shell
Partner edukacyjny: Microsoft
Partner merytoryczny: Deloitte
Partnerzy Gali: Ghelamco, Jacob’s Creek, La Perla,
Partnerzy: Ambasada Australii, Teraz Polska, Program Executive MBA@UW, Business Center Club, Vital Voices
Patroni medialni: Dziennik Gazeta Prawna, chillizet, Warsaw Business Journal, polki.pl, Polsat Cafe, Uroda Życia, Brief, Sukces Pisany Szminką