FM LOGISTIC KUPUJE SPEAR LOGISTICS – JEDNĄ Z NAJWIĘKSZYCH FIRM LOGISTYCZNYCH W INDIACH

Międzynarodowa grupa FM Logistic objęła większościowe udziały w jednej z największych indyjskich spółek logistycznych – Spear Logistics. Od 2009 r. należały one do prywatnego funduszu inwestycyjnego. FM Logistic i Spear Logistics połączą swoje siły i uzupełniające się kompetencje w celu zapewnienia jak najlepszej obsługi swoim klientom na tym rynku.

Spółki będą działać w strategicznych sektorach, takich jak
e-commerce, telekomunikacja, sieci sklepów wielkopowierzchniowych, rynek dóbr konsumpcyjnych, przemysł i motoryzacja. Obie spółki, zajmującą wiodące pozycje na swoich kontynentach, łączy wspólny cel – dążenie do doskonałości w działaniu i budowania bliskich relacji z klientami.
Wysoka rozpoznawalność spółki Spear Logistics, która mieści się w pierwszej piątce indyjskich firm, w połączeniu z doświadczeniem uznanej międzynarodowej firmy logistycznej zapewnia strategiczny sojusz na rynku indyjskim.

Znana firma indyjska

Założona w 2001 roku spółka Spear Logistics należy do liderów na indyjskim rynku usług logistycznych, a jej obroty osiągają 18 milionów euro (dane za rok obrachunkowy kończący się w dn. 31 marca 2016). Firma oferuje szeroki wachlarz usług: usługi magazynowe, dystrybucyjne, spedycyjne i transportowe oraz usługi o wysokiej wartości dodanej, takie jak co-packing.

Spear Logistics zatrudnia 1 600 osób i prowadzi 75 magazynów w 23 miastach w 12 indyjskich stanach: Mumbaj (Bombaj), Nowe Delhi, Pune, Hajdarabad, Ahmadabad, Bengaluru, Ćennaj (Madras), Nagpur, Kalkuta… Firma dysponuje powierzchnią magazynową 270 tys. m2 i zapewnia usługi transportowe i dystrybucyjne w oparciu o około stu współpracujących z nią przewoźników. Dzięki wysokim kompetencjom i doświadczeniu swoich pracowników Spear Logistics cieszy się dużym uznaniem. Na swoim koncie ma również liczne nagrody za wysoką jakość świadczonych usług (trzy wyróżnienia zdobyte w 2015 roku, w tym tytuł „Firma logistyczna roku” przyznawany przez Indian Institute of Materials Management).

Międzynarodowa firma stawiająca na potrzeby krajów rozwijających się

Zgodnie ze swoim planem strategicznym „Ambition 2022” grupa FM Logistic zapewnia wsparcie swoim klientom w ekspansji na rynki zagraniczne, poszerzając swój zasięg na kraje wschodzące. W 2005 roku weszła na rynek chiński, a w 2013 roku nabyła spółkę logistyczną w Brazylii.
Indie mogą się poszczycić 7-procentowym wzrostem gospodarczym w 2015 roku. W 2030 roku będą największym rynkiem dóbr konsumpcyjnych i trzecią potęgą gospodarczą świata. Ponadto indyjski rynek logistyczny znajduje się w przededniu bezprecedensowej fali reorganizacji i konsolidacji, m.in. pod wpływem przyszłej ustawy o ujednoliceniu podatków od towarów i usług i bardzo szybkiego rozwoju e-handlu.
W tych warunkach Indie stanowią niezwykłą szansę i doskonały punkt wyjściowy do rozwoju FM Logistic w Azji.

Połączenie kompetencji

Poza doskonałą znajomością różnorodności i złożoności rynku indyjskiego spółka Spear Logistics wnosi swoją rozbudowaną sieć oraz portfolio klientów obejmujący duże firmy krajowe i międzynarodowe. Obecna dyrekcja Spear Logistics nadal będzie kierowała spółką. Jeden z jej założycieli, Gautam Dembla, będzie pełnił funkcję dyrektora generalnego.

Ze swej strony grupa FM Logistic wniesie swoją międzynarodową sieć i renomę, nowoczesne systemy i narzędzia oraz najnowsze technologie w zakresie innowacyjnych rozwiązań logistycznych.

FM Logistic i Spear Logistics wspólnie przygotują teren pod wprowadzenie nowej organizacji logistyki spełniającej wymagania nowej ustawy podatkowej. W ramach tego projektu utworzone zostaną regionalne centra dystrybucji obsługiwane przez FM Logistic i Spear Logistics z wykorzystaniem przyszłych platform multiklienckich zlokalizowanych w pobliżu największych indyjskich miast.

„Połączenie naszych kompetencji pozwoli zaoferować klientom pełną gamę niezawodnych usług magazynowych, dystrybucyjnych i transportowych we wszystkich sektorach i kanałach dystrybucji, niezależnie od tego czy będzie to e-commerce czy handel detaliczny” – oświadczył z zadowoleniem Gautam Dembla.

„Kupując spółkę Spear Logistics, kupujemy jednego z największych specjalistów w branży” – powiedział Jean-Christophe Machet, prezes grupy FM Logistic. – „Nowy zespół stanowi fantastyczny atut pozwalający spełnić oczekiwania naszych klientów na tym ważnym rynku dla firm z sektora FMCG”.

***

FM Logistic
Utworzona w 1967 roku spółka FM Logistic stała się jedną z wiodących firm międzynarodowych w sektorze usług magazynowych, przewozowych i usług z wartością dodaną (copacking, comanufacturing). Grupa, która pozostała niezależną, rodzinną firmą, cieszy się opinią uznanego eksperta na rynku FMCG, dystrybucji, produktów kosmetycznych, przemysłu i obsługi służby zdrowia.
Działa w Azji, Europie Wschodniej, Środkowej i Zachodniej oraz Ameryce Łacińskiej. Zatrudnia 19,5 tys. osób. W ubiegłym roku obrachunkowym, zakończonym w dn. 31 marca 2015 r., osiągnęła obroty na poziomie 1,066 miliarda euro. To o 10,2% więcej niż w roku poprzednim (bez uwzględnienia różnic kursowych).
Poza ekspansją na rynkach zagranicznych rozwój FM Logistic opiera się na polityce wdrażania innowacyjnych rozwiązań, przyjaznych dla środowiska. Grupa jest pionierem w zakresie poolingu (obsługi transportu i logistyki z wykorzystaniem wspólnych zasobów). Zdobyła również wiele branżowych nagród za swoje osiągnięcia w tej dziedzinie.
Głęboko przekonana o konieczności ekologicznego i odpowiedzialnego podejścia, FM Logistic bierze udział w programie Green Freight Europe. Celem tej inicjatywy jest zmniejszenie oddziaływania przewozów towarów na środowisko w Europie.
W 2015 roku grupa wprowadziła do swojej oferty CityLogin – ekologiczne rozwiązanie stanowiące odpowiedź na potrzeby logistyczne dostaw na tzw. ostatnim kilometrze w dużych miastach europejskich.

Spear Logistics
Spółka, utworzona w 2001 roku przez prywatny fundusz inwestycyjny, posiada dziś 270 tys. m2 powierzchni magazynowych w 75 magazynach w 23 miastach indyjskich. Specjalizuje się w logistyce kontraktowej i należy do 5 największych firm indyjskich. Oferuje szeroką gamę usług magazynowych, dystrybucyjnych, spedycyjnych i transportowych, a także usług o wysokiej wartości dodanej przeznaczonych dla klientów z sektora e-handlu, motoryzacji, przemysłu czy telekomunikacji.
Wśród jej klientów znajdują się renomowane indyjskie i międzynarodowe firmy, które są liderami w swoich branżach: Atlas Copco, Siemens, Cummins, Snapdeal, Honeywell, Indus Towers, Crompton Greaves, Federal Mogul, Castrol, Laboratoires de Dr Reddy, Owens Corning, i inne. Spear Logistics jest zdobywcą licznych nagród i cieszy się powszechnym uznaniem ze względu na wysoką jakość usług i wartość dodaną, jaką zapewnia swoim klientom. Celem firmy jest zdobycie pozycji najbardziej niezawodnego i najszybciej reagującego dostawcy usług logistycznych na rynku indyjskim.